U kogo występuje zespół jelita drażliwego?

24Najczęściej problemy takie, jak zespół drażliwego jelita  dotyczą osób bardzo emocjonalnych. Osoby, które mają skłonność do przejmowania się wszystkim, coraz częściej uskarżają się na poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które możemy bez przeszkód określić jako zespół jelita drażliwego. Objawy takie, to między innymi wzdęcia, długotrwałe bóle brzucha i inne niedogodności. Zespół jelita drażliwego może zaatakować właściwie osobę w każdym wieku.

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wskazują na to, że na nadwrażliwość jelita cierpią coraz młodsze osoby. Bardzo często objawy jelita drażliwego dotyczą nastolatków i studentów, przed którymi stoi wiele wyzwań edukacyjnych. Także młode osoby, dopiero startujące na rynku pracy coraz częściej uskarżają się na zespół jelita drażliwego. Leczenie w tych wszystkich przypadkach jest bardzo trudne. Najczęściej, aby wyeliminować z naszego życia drażliwe jelito lekarze polecają zwiększyć aktywność fizyczną i zastosować odpowiednią dietę.

W wielu przypadkach jest to jednak niewystarczające do zwalczenia zespołu jelita drażliwego. Leki, które są zazwyczaj przyjmowane jako ostateczna forma pomocy przy zespole jelita nadwrażliwego trzeba jednak przyjmować często latami, aby naprawdę był to skuteczny sposób na usunięcie jelita drażliwego. Objawy, które pojawiają się przy tej dolegliwości mogą więc pojawiać się przez całe lata, wobec tego trzeba przyznać, że jelito drażliwe to bardzo trudne do wyleczenia schorzenie.