Operacyjne leczenie stulejki

Stulejka to defekt anatomiczny męskich narządów płciowych, polegający na zbyt dużym zwężeniu napletka, uniemożliwiającym zsunięcie go z penisa. Występuje ona zarówno u noworodków, chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. U dzieci możliwe jest leczenie stulejki za pomocą maści sterydowych, ale w większości przypadków u pacjentów wykonuje się zabiegi operacyjne (zobacz tu ).

Według statystyk, problem stulejki dotyczy od 12 do 15% mężczyzn, zarówno dorosłych, jak i dzieci. O ile u większości noworodków płci męskiej stulejka to stan naturalny, ustępujący z wiekiem i możliwy do usunięcia za pomocą maści sterydowych wpływających na elastyczność napletka, o tyle u chłopców w wieku powyżej 6 lat oraz dorosłych mężczyzn konieczna jest operacja. – W ramach leczenia operacyjnego wykorzystujemy wiele metod. Zazwyczaj jest to częściowe obrzezanie lub plastyka grzbietowa powierzchni napletka. Rany pozabiegowe zwykle goją się w przeciągu tygodnia, a zakładane szwy nie wymagają usuwania, bo są rozpuszczalne i wchłanialne – powiedział portalowi kobieta.onet.pl dr n. med. Andrzej Kowal ze szpitala Medicover. Z leczeniem stulejki nie warto zwlekać – zwłaszcza dorośli mężczyźni, borykający się ze stulejką nabytą, spowodowaną m.in. niewłaściwą higieną, urazami lub powikłaniami po cukrzycy, powinni jak najszybciej zgłaszać się do lekarza. Nieleczona stulejka może bowiem skutkować przewlekłymi infekcjami, obrzękiem penisa oraz uniemożliwieniem współżycia seksualnego.

Na czym polega operacja stulejki?

Przed operacyjnym usunięciem stulejki pacjent musi odbyć rozmowę z lekarzem, podczas której zostanie poinformowany o wszystkich szczegółach dotyczących zabiegu. W przypadku niepełnoletnich chłopców w rozmowie uczestniczą także rodzice. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się powikłań, około dwa tygodnie przed operacją należy odstawić leki rozrzedzające krew, które mogłyby spowodować nadmierne krwawienie podczas zabiegu. Należą do nich m.in. popularne preparaty przeciw grypie, jak choćby aspiryna. Pacjent musi również poddać się podstawowym badaniom krwi: morfologii, ocenie krzepnięcia oraz stwierdzającym ewentualne wirusowe zapalenie wątroby.

Operacja stulejki polega na poszerzeniu ujścia napletka lub jego całkowitym usunięciu, czyli tzw. obrzezaniu. Pierwszy rodzaj zabiegu jest wykonywany u pacjentów z niewielką lub średnią stulejką. Niestety, nie daje on stuprocentowej pewności, że choroba nie nawróci – blizny powstające w miejscach nacięć niekiedy i tak uniemożliwiają zsunięcie napletka z penisa i konieczna jest kolejna operacja. Dlatego też o wiele bardziej skutecznym sposobem operacyjnego leczenia stulejki jest całkowite usunięcie napletka. Zazwyczaj jest ono wykonywane w znieczuleniu miejscowym, jednak wielu pacjentów – ze względu na silne unerwienie penisa i obawę przed znacznymi dolegliwościami bólowymi – świadomie prosi o znieczulenie ogólne.

Po operacji chirurg zakłada na penisa opatrunek, który jest zmieniamy po 24 godzinach. W tym czasie pacjent przyjmuje środki przeciwbólowe oraz antybiotyki – ich stosowanie trwa około kilku dni, gdyż z powodu zwiększonej potliwości okolic penisa oraz kontaktu z moczem, rany są narażone na infekcje. Z tego samego względu pacjentom zaleca się systematyczny kontakt z lekarzem. Przez kilka dni po zabiegu penis powinien być utrzymywany w pozycji pionowej. Zapewnia mu to możliwie jak najlepszy dopływ krwi. W tym celu pacjent powinien stosować plastry, za pomocą których delikatnie przykleja się opatrunek do podbrzusza, dzięki czemu prącie utrzymuje pion. Dorośli mężczyźni przez około miesiąc od operacji muszą się także powstrzymać od aktywności seksualnej. W tym czasie – aby uniknąć ponownego zwężenia napletka – należy przywodzić i odwodzić penisa, wykonując jego swoistą rehabilitację.

W Polsce operacyjne usuwanie stulejki jest refundowane przez NFZ, ale należy posiadać skierowanie urologiczne oraz przygotować się na dość długie oczekiwanie. W klinikach prywatnych cena zabiegu oscyluje w granicach 1-3 tys. zł.