Kamienie w nerkach – objawy

Najczęściej występujące objawy kamieni nerkowych to silny ból, parcie na pęcherz, a także krwiomocz. Zdarza się jednak, że charakterystyczne dla tego schorzenia symptomy nie występują wcale, a pacjent dowiaduje się o problemie przy okazji innych badań. Kamienie w nerce, objawy których są dla chorego tak uciążliwe, mogą powstawać z różnych powodów.

Czasem jest to nieprawidłowa budowa układu moczowego, ale często zdarza się, że problem wynika z niewłaściwej diety, długotrwałego przyjmowania niektórych leków, czy też dużego zagęszczenia moczu wynikającego ze zbyt małej ilości spożywanych płynów. Objawy kamieni na nerce mogą też odczuwać kobiety w ciąży, jednak to panowie są bardziej narażeni na tę chorobę. Jeśli złogi nie są zbyt duże, zazwyczaj stosuje się odpowiednie leki. Jeśli jednak kamień w nerce objawia się znacznym bólem, może to oznaczać, że ze względu na dużą wielkość trzeba usunąć go chirurgicznie, jednak coraz więcej lekarzy sięga po metody nieinwazyjne, dzięki którym złogi są rozbijane, a następnie w naturalny sposób wydalane z organizmu. Oczywiście należy pamiętać, że takie objawy kamicy nerkowej, jak silny ból i towarzyszące mu nudności oraz wymioty wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Takie ataki zazwyczaj występują po dużym wysiłku fizycznym, nadużyciu alkoholu lub długiej podróży samochodem i są objawem kamienicy nerkowej na zaawansowanym stadium.

Jeśli dolegliwości nie są bardzo uciążliwe, można stosować odpowiednie leki rozkurczowe i dbać o właściwą dietę, oczywiście po konsultacji z lekarzem – specjalista podpowie w jaki sposób najskuteczniej można łagodzić objawy kamieni nerkowych